Prodloužený víkend v Bratislavě

Časy Česko-Slovenské federace už jsou sice pár desetiletí pryč, ale i tak se během výletu za východní hranice budete s největší pravděpodobností cítit jako vítaný host. Přímé vlaky Praha-Bratislava jsou navíc ideálním spojením nejen pro prodloužený víkend.

Restaurace Góvinda

Po několikahodinové cestě vlakem jsme se vydali do centra Bratislavy na oběd. Naše kroky vedly do restaurace Góvinda (Obchodná 30). Vzhledem k tomu že s restauracemi spojenými s filosofií Hare Krišna (ISKON) mám již pozitivní zkušenosti z České republiky, splnilo stravovací zařízení mé očekávání. Usměvavá obsluha a pult plný bezmasých dobrot potěší nejednoho cestovatele. 🙂

Restaurace se nachází v podzemních prostorách, a tak v létě potěší příjemným chládkem.
Restaurace se nachází v podzemních prostorách, a tak v létě potěší příjemným chládkem.

Šachy v centru Bratislavy

Při cestě na hotel jsme si prohlíželi centrum Bratislavy a nelze než místní samosprávu pochválit. Pěkně upravené travnaté plochy, dostatek laviček i fontánek a atrakce, která mě zaujala nejvíc, šachovnice. Krásně zpracované figurky přiváželi každý den a poskytovali je hráčům, kteří se rozhodli pro duel před zraky diváků sedících na blízkých lavičkách. Několikrát jsem hru shlédla a uvítala bych obdobu i v našich končinách.

Pozorování mezinárodně srozumitelné hry se stalo atrakcí pro řadu turistů.
Pozorování mezinárodně srozumitelné hry se stalo atrakcí pro řadu turistů.

Bratislavský hrad a další památky

Další den jsme se vypravili na projížďku lodí po Dunaji a prohlédli si místní pamětihodnosti z vodní hladiny. Naše kroky samozřejmě vedly i na Bratislavský hrad, který je velice hezky udržován. Aktuálně probíhá revitalizace přilehlých zahrad, takže zanedlouho bude i okolí turisticky atraktivnější.

Na své si přijdou i milovníci sakrálních staveb. Pokud dáváte přednost fotkám se zajímavými sochami, nemůžete vynechat bratislavského zvědavce (v historickém centru na křižovatce ulic Panská, Laurinská a Rybárska brána).

Veganské hody

Z bratislavského výletu pro Vás mám ještě jeden tip na zajímavou restauraci. Prakticky náhodou jsme objevili místo jménem Refresh club. Jedná se o místo s poměrně širokou nabídkou veganských jídel nacházející se nedaleko dómu sv. Martina (Ventúrska 5).

Burgery s pořádnými hranolky.

Z menu jsme si vybrali veggie burgery, které jsou podávány s hranolky a kukuřičným klasem. Vynikající, vřele doporučuji. 🙂

Proč do Bratislavy

Důvodů, proč vyrazit na výlet do Bratislavy, by se dala najít celá řada. Kromě příznivé polohy a  nehrozící jazykové bariéry, bych ráda vyzdvihla i fakt, že celé centrum města snadno projdete pěšky. Pokud byste toužili po lodním výletu, můžete se vydat prozkoumat nedaleký hrad Děvín.

Jestliže byste rádi naplánovali menší eurotrip, snadno lze do plánu zahrnout kromě Bratislavy i Vídeň a Budapešť. Mezi městy existuje čilé dopravní spojení (vlaky, lodě), které Vám logistickou část výletu usnadní.