Letní dovolená v Amsterdamu

Věřte, nevěřte, Amsterdam není jen rájem příznivců marihuany a gay parade. Hlavní nizozemské město nabízí široké spektrum atrakcí. V dnešním článku se jako obvykle zaměřím na zajímavá místa nejen pro vegetariány a vegany.

V soutěži Nihongo Benron Taikai se mi podařilo vyhrát letenkový voucher. Poukázku jsem se rozhodla v srpnu využít na cestu do Amsterdamu. Pokud se tam také vypravíte, jistě Vás potěší, že dostat se z letiště Schiphol do centra není díky pravidelné vlakové dopravě žádný problém. Z hlavního nádraží se pak dá pokračovat městskou hromadnou dopravou, a nebo pěšky.

Ubytování v čínské čtvrti

Ubytovali jsme se v penzionu Shenzhou v čínské čtvrti. Vše probíhalo bezproblémově a jako bonus jsme se mohli kulturně obohatit sledováním čínských televizních programů, které byly k dispozici v našem pokoji. 🙂

Čínská čtvrť je poměrně strategicky umístěná. Dojdete do ní pěšky z hlavního vlakového nádraží, zároveň se nachází cca 5 minut pěšky od slavné ulice červených luceren (Red Light District). Amsterdamská asijská komunita provozuje řadu obchodů,  institucí a restaurací. Nás zaujal například buddhistický chrám He Hua, u jehož vstupu byla cedule oznamující, že vevnitř jsou vítány pouze vegetariánské pokrmy.

V chrámu si můžete zakoupit i asijské vegetariánské kuchařky.
V chrámu si můžete zakoupit i asijské vegetariánské kuchařky.

Vegetariánské a veganské potraviny

Průvodce od National Geographic nás lákal na údajně nejlepší hranolky v celém Amsterdamu – Vlaams Friteshuis Vleminckx. Hranolky mají vskutku výborné a navíc se jedná o 100% vegetariánský podnik, takže se nemusíte obávat, že by při smažení používali živočišný tuk.

Pokud se ocitnete v Amsterdamu za dobrého počasí, je to ideální příležitost k pikniku v některém z hezky udržovaných parků. Zásobit se dobrotami můžete ve veganském obchodě Vegabond. V létě vás jistě potěší i jeho široká nabídka zmrzlin z rostlinného mléka.

Vegabond nabízí balené potraviny, ale i čerstvé sendviče.
Vegabond nabízí balené potraviny, ale i čerstvé sendviče.

Turistická lákadla letního Amsterdamu

Jestliže se v Amsterdamu ocitnete v létě za slunného počasí, využijte příležitosti a vyrazte směr pláž Zandvoort. Nachází se 30 minut vlakem za centrem města a jedná se o letní dovolenkovou destinaci, kam míří většina amsterdamských usedlíků. Je proto lepší vyrazit zabrat hezká místa už během brzkých ranních hodin.

Sun Kissed Beach.
Pláž poblíž Amsterdamu.

Pakliže by se Vám nechtělo jezdit z města, vypravte se na střechu vědecko-technického muzea NEMO. Kromě krásného výhledu tam najdete řadu lehátek, zeleň, menší vodní plochu i řadu interaktivních hracích ploch.

Výhled ze střechy centra NEMO.
Výhled ze střechy centra NEMO.

Doporučení

Pokud nejste příznivci klasických letních destinací a raději byste si užili reje velkoměsta, je Amsterdam výbornou volnou. V případě, že byste nenarazili na levné letenky, můžete se do nizozemského hlavního města dopravit i autobusem prostřednictvím přímých linek z Prahy.